Semmelweis Erdei Iskola 2015

2015. március 31. 15:34 - Erdei Tábor

Tájegység

A néprajzi irodalomban alakult ki a „Palócföld”, mint fiktív fogalom. Ez a terület Nógrád, Hont, Heves, Borsod és Gömör megyéket foglalja magába. A nyelvi, település- és társadalomtörténeti vizsgálat azt mutatja, hogy a palóc jelenség sokkal szélesebb körben terjedt el. Ennek ellenére a palócság szűkebb területen él, mint azt eddig gondolták. A palócföld helyett sokkal helyesebb megnevezés a Felföld. Ez az Északi-kárpátokat, és a Magyar-középhegység területét foglalja magába. Ennek ellenére számos más vélemény is megfogalmazódott az évek során.

A palóc népcsoportot Mikszáth Kálmán hozta be a köztudatban a 19. században. A „Jó palócok” c. műve hatására Hont és Bars megyét is palóc területek közé kezdték sorolni.

Múlt századi vélemények a Mátra vidéke tekinthető a palócok központjának, viszont kb. meglehet határozni, hogy melyik területeken élnek. Nyugati Palócoknak az Ipoly, Karancs és Felső- Zagyva területét jelenti. Közép palócnak a Mátra mögötti terület, Kelet palócnak pedig a Medves és a Tarna keleti fele tekinthető.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://pokmalacok-sei2015.blog.hu/api/trackback/id/tr347323654

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Semmelweis Erdei Iskola 2015
süti beállítások módosítása